Wiedza

Znaczenie słowa fakultatywne?

Kobieta z walizką
Kobieta z walizką

Nie można wykluczyć, że o uszy obiło ci się słowo fakultatywne. Z całą pewnością można założyć, że miało to związek z podróżami, wakacjami i wycieczkami. Na pewno padło w kontekście wycieczek fakultatywnych. I teraz można się zastanawiać, co to słowo dokładnie oznacza i czym są wycieczki fakultatywne. Czy są one obowiązkowe? Czy słowo fakultatywne może być używane w innym, niepowiązanym z turystyką znaczeniu? Na te pytania postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Co oznacza słowo fakultatywne?

Znaczenie tego słowa, pomimo tego, że ma wiele synonimów jest jedno. Oznacza ono coś dodatkowego, coś nieobowiązkowego. Coś, z czego możemy skorzystać, ale nie musimy tego robić. Mamy wybór. Czyli wycieczki fakultatywne, to wycieczki dodatkowe. Takie, na które możemy się wybrać, ale nie musimy tego robić. Warto to wiedzieć, będąc na wakacjach za granicą, kiedy rezydent namawia nas na takie wycieczki i przebąkuje, że są one obowiązkowe. Tak nie jest! Wycieczki fakultatywne to wycieczki dobrowolne. Sami decydujemy czy na nie się wybierzemy, czy nie.

Synonimy słowa fakultatywne

Jak już ustaliliśmy, znaczenie tego słowa jest jedno. I oznacza ono coś dobrowolnego, coś co nie jest obowiązkowe i nie musimy z tego korzystać. Ale słowo to ma wiele synonimów, które warto poznać. Fakultatywne to także:

  • Dowolne.
  • Uznaniowe.
  • Możliwe do wyboru.
  • Dobrowolne.
  • Możliwe.
  • Nieobligatoryjne.

Do wyboru, ale bark jest tutaj negatywnych przesłanek niezależnie od tego, co wybierzemy.

Jak widać synonimy nie zmieniają w żadnym przypadku podstawowego znaczenia tego słowa. Fakultatywne to zawsze znacznie nieobowiązkowe. Więc jeżeli coś jest tak oznaczone, coś jest nazwane tym słowem, mamy pewność, że nie jest to obowiązkowe i nie musimy tego wybierać.

Czy fakultatywne wycieczki są obowiązkowe?

O tym, ze wycieczki fakultatywne są bardzo popularne, nie trzeba przekonywać żadnego turysty, który lubi aktywnie zwiedzać i podróżować. Mianem wycieczek fakultatywnych określa się wszystkie wycieczki, na które możemy się dodatkowo wybrać. Wycieczki te zazwyczaj są dodatkowo płatne, ale możemy zdecydować, czy chcemy się na daną wycieczkę wybrać. Możemy też zdecydować się na podobną wycieczkę z lokalnego biura podróży i nie musimy jej kupować od naszego rezydenta. Zwłaszcza, że bardzo często rezydenci oferują te same wycieczki, które znajdziemy w lokalnym biurze podróży. Są one tylko droższe.

W przypadku, jeśli rezydent będzie twierdził, że wycieczki fakultatywne są obowiązkowe, nie musimy nawet z nim rozmawiać. Wycieczki fakultatywne są nieobowiązkowe i nikt nie może nas zmusić do ich wykupienia, ani do uczestnictwa w nich. Zwłaszcza, jeżeli nas dana wycieczka nie interesuje. Sami możemy sobie bez problemu znaleźć takie wycieczki, które przypadną nam do gustu. I to będzie najlepsze rozwiązanie.