Przydatne

Sprawdzone sposoby na skrzypiące drzwi 

Noc, chcesz cichutko wejść do sypialni, naciskasz klamkę i zaczynasz otwierać drzwi. Przeraźliwe skrzypienie budzi domowników. Skrzypiące drzwi to drobny, ale bardzo uciążliwy problem. Warto więc znać sposób na skrzypiące drzwi. Zwłaszcza, że pozbycie się skrzypienia jest bardzo proste i każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. 

Co zrobić, aby drzwi nie skrzypiały?

Aby drzwi nie skrzypiały, w większości przypadków, wystarczy nasmarować zawiasy. Bo to własnie najczęściej za skrzypienie drzwi odpowiadają zawiasy. Smar, który powinien się w nich znajdować mógł stracić swoje właściwości. Mógł też się całkowicie zużyć i teraz metalowe części trą o siebie. Stąd właśnie bierze się skrzypienie. Skrzypienie, które potrafi z czasem narastać. Dlatego też trzeba profilaktycznie zająć się smarowaniem zawiasów. Do zawiasów może dostawać się brud, kurz, wilgoć. Więc profilaktyczne przesmarowanie jest zawsze dobrym pomysłem. 

Czym smarować zawiasy, aby drzwi nie skrzypiały?

Do smarowania zawiasów można użyć wielu rożnych produktów. Najlepsze będą wszelkiego rodzaju smary stałe takie jak:

 • smar do łożysk kulowych, 
 • smar do łożysk tocznych, 
 • smar silikonowy, 
 • wazelina techniczna.

Te środki są najskuteczniejsze, jednak najtrudniejsze w aplikacji. Aby bowiem aplikacja była skuteczna, należy zdjąć drzwi z zawiasów, nasmarować zawiasy od środka i założyć drzwi na zawiasy. Przy ciężkich drzwiach, jest to męczący proces. Ale najskuteczniejszy. Po nałożeniu drzwi na zawiasy może się okazać, że część nałożonego smaru wypłynęła. Nie ma powodów do obaw, tak może się zdarzyć. Część smaru zostanie jednak w zawiasach. To co wypłynęło, należy wyczyścić i gotowe. 

Środki w aerozolu

Sporo osób poleca środki w aerozolach. Najbardziej znany jest preparat WD-40. Jego niezaprzeczalną zaletą jest łatwość aplikacji i szybkość działania. Po rozpyleniu aerozolu na zawiasy, przestają one skrzypieć. Jednak warto wiedzieć, że taka aplikacja nie wystarcza na długo i trzeba ją często powtarzać. Jeśli chcemy szybko i wygodnie pozbyć się skrzypiących drzwi, można zastosować te środki. W innym przypadku warto sięgnąć po inne rozwiązania. 

Środki spożywcze i kosmetyczne

Jeśli skrzypienie drzwi przyprawia nas o nerwy, chcemy się go szybko pozbyć, a nie mamy specjalistycznych środków, można sięgnąć po środki spożywcze lub kosmetyczne. Zamiast stosowania smarów, można sięgnąć po:

 • smalec,
 • masło, 
 • olej roślinny, 
 • wosk, 
 • mydło w płynie lub kostce. 

Środki te działają, ale ich działanie jest krótkotrwałe. Na dodatek środki spożywcze mają tendencję do psucia się. Zepsute, zjełczałe masło roztacza nieprzyjemny zapach. Więc po te środki warto sięgać w ostateczności. 

Jak smarować zawiasy, aby pozbyć się skrzypienia drzwi?

Instrukcja smarowania zawiasów jest bardzo prosta. W przypadku ciężkich drzwi, lub drzwi z trudnym dostępem do zawiasów, warto robić to we dwie osoby. Nie jest to oczywiście wymóg, ale jeśli nie mamy wprawy, tak będzie wygodniej i bezpieczniej. W celu nasmarowania zawiasów, wystarczy wykonać te cztery czynności:

 1. Unieść otwarte drzwi w celu rozsunięcia zawiasów, można też je zdjąć z zawiasów. 
 2. W powstałą po uniesieniu drzwi szczelinę, wprowadzamy środek smarujący. Jeśli drzwi zostały zdjęte z zawiasów, wtedy smarujemy obydwa zawiasy. 
 3. Wycieramy nadmiar smaru, aby nie ubrudzić drzwi i framugi. 
 4. Opuszczamy drzwi. Skrzydłem drzwi wykonujemy kilka ruchów tak, aby smar dobrze się rozprowadził. Może się okazać, że po raz kolejny wyciekł nadmiar smaru. Więc wycieramy go. 

I to wszystko. Drzwi nie będą już skrzypiały. Zawiasy zostały nasmarowane i problem ze skrzypiącymi drzwiami odszedł w zapomnienie.