Wiedza

Osteopatia – co to jest?

Czym jest osteopatia? To jedna z metod medycyny, której trzon stanowią techniki manualne. Osteopatia przyjmuje, iż organizm człowieka to jedność. Że występują zależności pomiędzy poszczególnymi elementami i aby być zdrowym, należy dążyć do równowagi. Ważna jest równowaga pomiędzy umysłem a ciałem, gdyż to właśnie ona wpływa na cały organizm i zdrowie człowieka. W tym celu należy usprawnić mechanizm samoregulacji, co osiąga się poprzez leczenie osteopatyczne.

Skąd wzięła się osteopatia?

Swoje korzenie osteopatia ma w USA. Za jej prekursora uważa się lekarza Andrew Taylora Stilla. To właśnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki osteopatia ma się najlepiej. Także system kształcenia osteopatów, jest tam najbardziej rozwinięty. Ma on formę pełnych studiów akademickich.

Ze stanów osteopatia przywędrowała do Europy i staje się coraz popularniejsza. Pojawia się coraz więcej kursów i szkół podyplomowych dla lekarzy oraz fizjoterapeutów, które pozwalają na zdobycie tytułu osteopaty. Dzięki temu, że w Unii Europejskiej program kształcenia osteopatów został ujednolicony, to tytuł osteopaty jest zarejestrowany jako samodzielny zawód medyczny.

Filozofia ale i leczenie

Osteopatia ma swoją filozofię leczenia. Filozofia ta jest bardzo logiczna i oparta została na naukowych podstawach i badaniach. Zaletą tej filozofii jest łatwość jej prezentacji. Można, bowiem przedstawić ją w kilku punktach

  • Ciało człowieka jest całością.
  • Wszystkie funkcje organizmu, wszystkie jego struktury wzajemnie na siebie oddziałują.
  • Ciało potrafi się adaptować i samo potrafi się bronić oraz leczyć, trzeba mu to tylko umożliwić lub ułatwić.
  • Organizm człowieka dysponuje wewnętrznymi mechanizmami regulującymi jego działanie.
  • Choroba może pojawić się w przypadku, kiedy zaburzone zostały mechanizmy odpowiadające za samoregulację lub zmiany, jakie zaszły w środowisku są większe niżę zdolności adaptacyjne organizmu.
  • Za zachowanie zdrowia odpowiedzialne jest zachowanie ruchów płynów tkankowych.

Doskonale zatem widać, że w terapia osteopatyczna kieruje się pewnymi regułami, pewną filozofią. Filozofią, która umożliwia nie tylko diagnozowanie, ale także leczenie schorzeń. Na dodatek metoda ta należy do metod nieinwazyjnych i jest bardzo delikatna. Jej podstawowym założeniem, jest stymulowanie możliwości adaptacyjnych organizmu. Co na celu ma ta stymulacja? Jej głównym celem jest walka ze schorzeniem.

Jak działa osteopata?

To właśnie wszelkie dysfunkcje mechanik organizmu odpowiadają za powstanie dolegliwości. Bardzo często dana dolegliwość ma swoje źródło w innym miejscu, niż może się wydawać, a nawet miejsce powstawania dolegliwości, może wydawać się niezwiązane z miejscem ich występowania. To właśnie osteopatia odpowiada za diagnozę tego stanu.

Osteopata diagnozuje pacjenta. Sprawdza stopień ruchomości tkanki. Ruchomość tkanki przekłada się na poziom, na jakim funkcjonuje organizm. Jeżeli organizm utracił zdolność do samoregulacji może to świadczyć o pojawieniu się jakiegoś czynnika mechanicznego. Przyczyną tego stanu może być też zaburzenie ruchomości. Wszystko to sprzyja pojawianiu się różnego rodzaju napięć, zaburzeń a nawet objawów stricte neurologicznych.

Osteopata, zarówno w diagnozowaniu jak i w leczeniu zaburzeń, używa swoich dłoni i rąk. Stąd bierze się określenie osteopatia manualna. Podczas diagnozowania i leczenia osteopata musi ocenić, jaką konsystencję i napięcie mają tkanki. Ważna jest też odpowiednia ruchomość i odpowiedź na ruch a także temperatura. Gromadząc odpowiednie dane o danym organizmie osteopata dobiera najskuteczniejszą metodę leczenia.

Warto wiedzieć, że każda przeszkoda natury mechanicznej nosi nazwę dysfunkcji osteopatycznej.  

Leczenie osteopatyczne bezpośrednie i funkcjonalne

Osteopata w celu leczenia pacjenta stosuje techniki bezpośrednie i pośrednie. Techniki bezpośrednie noszą nazwę technik strukturalnych, a ich działanie koncentruje się w miejscu oddziaływania. Głównym celem użycia tych technik jest poprawa ruchomości stawów, ujednolicenie działania mięśni, wiązadeł i stawów. Mają za zadanie poprawić drenaż żylno-limfatyczny. Osiąga się to przez mobilizację i manipulacje.

Techniki pośrednie noszą nazwę technik funkcjonalnych. Głównym celem użycia tych technik jest doprowadzenie do maksymalnego rozluźnienia tkanek. Dobry osteopata stosując techniki funkcjonalne, w przypadku większości schorzeń, jest w stanie doprowadzić do przeprogramowania receptorów. Dzięki temu stawy mogą samoistnie zostać uruchomione. Co pociąga za sobą brak konieczności użycia manipulacji.

Kiedy osteopatia może mi pomóc?

Osteopatia jest bardzo skuteczna w leczeniu wszelkiego rodzaju wad postawy, dyskopatii, bólów wywołanych przeciążeniem. Do osteopaty można się udać, kiedy boli nas kręgosłup, zmagamy się z bólami i zawrotami głowy. Osteopaci leczą wszystkich, którzy tego potrzebuję. Pomoc znajdują u nich kobiety w ciąży (oprócz kobiet będących w pierwszym trymestrze ciąży), sportowcy, dzieci. Osteopatia jest dla każdego. A zabiegi osteopatyczne należą do bardzo bezpiecznych i skutecznych.