Zdrowie

Jak zapobiegać opuchniętym nogom?

Rajstopy uciskowe na opuchnięte nogi

Siedzący tryb życia i rosnące temperatury mogą powodować uczucie opuchnięcia, zmęczenia i ciężkości nóg. Problem ten może się nasilać, zwłaszcza kiedy w wyniku pracy zdalnej, spędzamy więcej czasu w domu, nie ćwicząc. Aby uniknąć opuchniętych nóg i związanego z tym dyskomfortu, warto kierować się poniższymi wskazówkami.

Wstawaj co godzinę


Wiemy, że w środku dnia pracy często zapominamy o ruchu, ale warto wyrobić w sobie nawyk wstawania przynajmniej raz na godzinę, poruszania się i rozciągania. Spróbuj przejść się na krótki spacer i jednocześnie poruszać rękami i nogami. Aby o tym nie zapomnieć, można ustawić alarm w telefonie komórkowym, który będzie dzwonił co godzinę, aby o tym przypomnieć.

Bądź dobrze nawodniony


Dobre krążenie wymaga dobrego nawodnienia, dlatego należy pić odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, najlepiej wody, a nie alkoholu czy innych napojów, np. słodzonych, które mogą mieć odwrotny skutek i powodować zatrzymywanie płynów. Unikaj także soli, ponieważ powoduje ona zatrzymywanie płynów w organizmie.

Nie krzyżuj nóg


Dobra postawa ma zasadnicze znaczenie i w tym sensie krzyżowanie nóg podczas siedzenia powoduje nacisk na pewne części ciała, co uniemożliwia optymalne krążenie krwi i może prowadzić do puchnięcia nóg.

Unoś nogi


Kiedy tylko możesz, a zwłaszcza pod koniec dnia, staraj się unieść nogi, np. kładąc się na kanapie, użyj poduszki, aby je unieść, co pomoże zmniejszyć obrzęk nóg. Na zakończenie dnia można wziąć zimny prysznic i wymasować nogi, np. rękawicą z włosia końskiego. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a zobaczysz, jak możesz walczyć z opuchniętymi nogami.