Wiedza

Co to jest usługa FTP?

Czo to jest usługa FTP? Czym jest FTP i czy jest mi potrzebne? Kto korzysta z FTP? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej. Usługa FTP jest wykorzystywana do przesyłania plików w sieci a zwłaszcza w internecie. Czym jest FTP (akronim od File Transfer Protocol)? To protokół, który umożliwia połączenie się ze zdalnym serwerem plików. Po połączeniu się z tym serwerem można ściągnąć umieszczone na nim pliki. Można też na takim serwerze umieścić pliki. FTP używane jest najczęściej do umieszczania na serwerze stron WWW. 

Jakie pliki można wysłać lub pobrać przez FTP?

Tak naprawdę można wysłać lub pobrać wszystkie pliki. Pliki mogą zawierać:

  • różnego rodzaju teksty i pliki tekstowe, 
  • grafikę i zdjęcia, 
  • pliki dźwiękowe i muzyczne, 
  • pliki wykonywalne, 
  • pliki archiwalne,
  • programy komputerowe,
  • nagrania wideo.

Niemal wszystko co znajduje się w internecie może być obsłużone przez protokół FTP.

Jak szybko przesyłane są dane przez FTP?

Jeśli chodzi o szybkość przesyłania danych za pomocą tego protokołu to należy wiedzieć, że jest większa niż szybkość przesyłania plików za pomocą stron WWW. Dzieje się tak dlatego, że protokół FTP został tak właśnie zaprojektowany. Został stworzony pod kątem uzyskania jak największej prędkości przesyłania plików. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przesyłania większych plików i korzystania z sieci przez łącza o ograniczonych zasobach. 

Jak przesyłane są pliki FTP?

Jeżeli chodzi o protokół FTP to umożliwia on przesyłanie plików na dwa sposoby. 

  • Pierwszym sposobem jest przesyłanie binarne (pliki przesyłane są bez żadnych zmian, jest to przesyłanie 8 bitowe). Ten rodzaj przesyłania powinien być stosowany domyślnie, gdyż nie wprowadza do pliku zmian podczas przesyłania. 
  • Drugim sposobem jest przesyłanie w trybie ASCII (tekstowym, pliki są kodowane, jest to przesyłanie 7 bitowe). Przy pomocy tego sposobu nie należy przesyłać plików binarnych czyli plików spakowanych zip, rar lub wykonywalnych. 

Jak uzyskać dostęp do plików FTP?

W chwili obecnej, aby uzyskać dostęp do plików FTP można skorzystać albo ze zwykłej przeglądarki internetowej, albo ze specjalnych programów, lub poleceń systemowych. Przy czym korzystanie z przeglądarki internetowej zazwyczaj ogranicza się tylko do pobierania plików. Jeśli chodzi o ich wysyłanie, to najlepiej skorzystać z programów, klientów FTP. Jest ich naprawdę sporo, wystarczy wspomnieć o FilleZilli czy menadżerze plików Total Commander, który umożliwia transfer plików. Systemy operacyjne, w linii poleceń, mają najczęściej dostęp do polecenia (usługi) FTP i można ich użyć w miarę potrzeb. 

Można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach usługa FTP traci na popularności. Jest to jednak błędne założenie. Jest więcej osób konsumujących treści internetowe, które nie zdają sobie sprawy, z tego co to jest usługa FTP, gdyż nie jest im to potrzebne. Usługa FTP wykorzystywana jest przez twórców, programistów, grafików itd. Przez osoby, które aktywnie tworzą treści internetowe. Przez twórców stron, administratorów, programistów itd.