Wiedza

4 miejsca, które musisz odwiedzić podczas wakacji w Turcji!

Ruiny murów miasta Troja w Turcji

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Ma świetną mieszankę zabytków i naturalnego piękna. Kraj ma bogatą kulturę i dziedzictwo, które warto poznać.

Göbekli Tepe - Region południowo-wschodniej Anatolii

Göbekli Tepe to prehistoryczny kompleks w południowo-wschodniej Anatolii we współczesnej Turcji, około 30 km (19 mil) na północny wschód od Sanliurfa.

Nazwa miejsca wywodzi się od tureckiego słowa tepe” oznaczającego „wzgórze” i można ją przetłumaczyć jako „wzgórze z kurhanem”. Tepe jest obecnie skansenem archeologicznym.

Powodem, dla którego Göbekli Tepe jest tak wyjątkowy, jest to, że zostało zbudowane około 12 000 lat p.n.e. To sprawia, że jest to jedna z najstarszych struktur religijnych na świecie. Został zbudowany jeszcze zanim zbudowano piramidy w Gizie.

Nemrut Dag - Region Anatolii Wschodniej

Nemrut Dag to góra w Górach Taurus we wschodniej Anatolii. Znajduje się w prowincji Adıyaman w Turcji. Najwyższy szczyt ma 3133 m (10 279 stóp) wysokości, a góra ma około 10 km (6 mil) długości.

Szczyt ma płaską powierzchnię o średnicy około 300 metrów (980 stóp). Pierwotnie było to interpretowane jako obserwatorium ze względu na jego wzniesienie i zostało nazwane „Nemrut” na cześć króla Nemruta, który żył około 50 roku p.n.e.

Miejsce to zostało po raz pierwszy zauważone przez Europejczyków, gdy odwiedził je Benjamin Jowett w 1876 roku, a następnie zbadane przez HFB Lynch dla British Museum w 1884 roku, które przywiozło niektóre płaskorzeźby do Anglii.

Pamukkale – region południowo-zachodniej Anatolii

Pamukkale to region w południowo-zachodniej Anatolii w Turcji. Słynie z gorących źródeł i trawertynów, które z biegiem czasu powstały.

Słynie również ze swojego naturalnego piękna, z krajobrazem z wieloma górami i dolinami. W okolicy znajduje się wiele zabytków, w tym starożytne miasto Hierapolis i ruiny starożytnego miasta Laodycei nad rzeką Lycus.

W miejscu tym znajduje się również wiele tradycyjnych łaźni tureckich, które są wykorzystywane do celów terapeutycznych i jako ośrodki rekreacyjne. Są one powszechnie znane jako „łaźnia turecka Pamukkale”.

Troja – zachodnia, atrakcja Turcji

Troja to miejsce, które od wieków przyciąga ludzi z Zachodu. To było miejsce dla wielu książek i filmów. Troja pojawiła się także w filmie z 2004 roku „Troy”.

Miasto Troja znajduje się w północno-zachodniej Turcji i zostało po raz pierwszy wspomniane przez Homera w jego Iliadzie. Archeolodzy odkryli, że Troja była zamieszkana już w 3000 pne, ale rozkwitła w epoce brązu między 2700 pne a 1200 pne.

Wojna trojańska miała miejsce około 1200 r. pne i wojna ta jest ważnym wydarzeniem w mitologii greckiej i jest również najbardziej znaną opowieścią o Troi. Wojna trwała 10 lat i zakończyła się zwycięstwem Greków pod wodzą Achillesa, Odyseusza, Ajaksa, Diomedesa, Agamemnona, Nestora i innych.